Kanałowe leczenie zębów jak powinno przebiegać?

Kanałowe leczenie zębów jak powinno przebiegać?

Jeżeli czeka nas kanałowe leczenie zębów, dentysta będzie musiał wykonać wiele czynności, abyśmy nie odczuwali bólu. Najważniejszym zaś celem będzie zaleczenie zęba. W poniższym artykule przybliżymy całą procedurę leczenia kanałowego.

Usunięcie miazgi zęba

Kiedy stomatolog usunie źródło bólu, w pierwszej kolejności będzie chciał się dostać do części centralnej zęba, innaczej mówiąc jego jamy. Z niej lekarz usunie miazgę i odszuka ujście kanałów zębowych. Ich ilość zależna jest od budowy anatomicznej każdego zęba. W zębach przednich zwykle znajduje się jeden kanał, zaś boczne mają zwykle po 3,4 kanały, a nawet i 6-7 kanałów. Po ich znalezieniu, z nich również usuwa się miazgę. Cena leczenia kanałowego zależna będzie od ilości kanałów obecnych w zębie. Ponadto, aby lekarz mógł odnaleźć wszelkie ujścia, potrzebuje odpowiedniego sprzętu, który pomoże mu powiększyć pole zabiegowe. Najczęściej do tego celu używa się mikroskopu endodentycznego, albo lupy. Leczenie pod mikroskopem będzie oczywiście droższe ze względu na długi czas pracy, niemniej jednak również i najbardziej dokładne.

Mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych

Najpierw lekarz będzie musiał zmierzyć długość kanału za pomocą urządzenia, które nazywane jest endomentrem. Będzie to tak zwana długość robocza, której nie można przekroczyć podczas wprowadzania narzędzi endodentycznych. Kanały mogą być opracowywane maszynowo, albo ręcznie.

Płukanie kanałów korzeniowych (tak zwane opracowanie chemiczne)

Kiedy kanały są właściwe poszerzone, stomatolog używa szeregu środków płuczących. Celem tego działania jest usunięcie wszelkich pozostałości miazgi z miejsc, gdzie nie dotarły narzędzia mechaniczne. Ponadto likwidacji ulega warstwa mazista. Są to zanieczyszczenia, które powstały podczas opracowania kanałów. Najczęściej używanymi środkami płuczącymi są : alkohol i EDTA, sól fizjologiczna, woda utleniona 3%, chlorheksydyna, kwas cytrynowy i podchloryn sodu ( ma nieprzyjemny zapach domestosa).

Wypełnienie kanałów korzeniowych

dentysta łęcznaKiedy zostanie usunięta cała zawartość jamy zębowej i ukształtowane będą już kanały zębowe, należy szczelnie je zamknąć. Najczęściej stosowanym materiałem jest gutaperka, czyli termoplastyczny i naturalny polimer. Występuje ona w postaci ćwieków, innaczej mówiąc malutkich pałeczek, które skelajane są małą ilością uszczelniacza.

Materiał we właściwe wypełnionym kanale musi szczelnie przylegać do jego ścianek, jak i kończyć się przy jego wierzchołku. Najbardziej dokładną i nowoczesną metodą na wypełnienie kanałów jest wstrzyknięcie gutaperki na ciepło. Wypełnia ona wszystkie odgałęzienia kanału niczym płynna czekolada.

Odbudowa korony zęba

Ostatnim etapem leczenia kanałowego będzie zamknięcie jamy zęba, jak i odpowiednia odbudowa korony zębowej.

 

 

 

Post Author: admin