Jak poradzić sobie ze strachem przed dentystą?

Dentysta – to słowo w wielu pacjentach budzi przerażenie. Choć często nie wiadomo nawet skąd bierze się ten lęk to jednak zdarza się, że potrafi być on silny na tyle, aby odwlekać wizytę przez długi czas, co bardzo niekorzystnie wpływa na stan zębów i ich kondycję. Jak przestać bać się wizyt u dentysty?

Lęk przed stomatologiem – przyczyny

Obawy przed wizytą u stomatologa najczęściej mają podłoże w ludzkiej psychice i mogą być powodowane wieloma czynnikami. Do najbardziej popularnych należą złe wspomnienia z fotela dentystycznego, które często pochodzą jeszcze z dzieciństwa.

Jeśli przeżyliśmy jakąś traumę związaną z leczeniem zębów to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpływa ona na nasz ówczesny strach przed dentystą. Negatywne doświadczenia mogą być związane nie tylko z fizycznie nieprzyjemnymi przeżyciami takimi jak poważny zabieg, błąd lekarski, który popełnił stomatolog przysparzając nam tym samym dodatkowych problemów czy długi i trudny proces gojenia. Mogą się wiązać także z wrażeniami, jakie wywołał w nas dentysta – czasem wystarczy, aby powiedział coś przykrego lub przekazał jakąś negatywną informację. Bywa również, że już sam jego zewnętrzny wygląd spowodował, że został źle zapamiętany do końca życia.

Zazwyczaj strach może zostać wywołany także przez inne osoby, szczególnie jeśli są nam bliskie. Gdy rodzice boją się wizyt u dentysty to najprawdopodobniej przekażą ten strach również swojemu dziecku. Wystarczyć może także usłyszenie od kogoś historii o negatywnym wydźwięku w stosunku do lekarzy stomatologów.

Strach przed wizytami u dentysty to sprawa bardzo indywidualna. Aby ustalić dokładną jego przyczynę należy przede wszystkim przeanalizować wszystkie swoje przeżycia z zakresu stomatologii i spróbować określić, które z nich mogło być najbardziej traumatyczne.  To pierwszy i absolutnie najważniejszy krok w poradzeniu sobie z takim lękiem.

Stomatolog – jak poradzić sobie ze strachem?

Gdy zidentyfikujemy już źródło obaw pora na to, aby się z nimi zmierzyć. W zależności od tego, jakie jest ich podłoże, wychodzenie z nich może wyglądać różnie. Gdy mamy do czynienia z negatywnymi doświadczeniami najlepiej zmienić stomatologa. Wystarczy znaleźć inny gabinet, na przykład taki jak http://maksmed.com/. Zmiana źle kojarzącego się dentysty będzie na pewno dużą ulgą dla psychiki pacjenta. Dobrym pomysłem może także okazać się wybranie do kliniki, gdzie przyjmuje potencjalny, nowy stomatolog i przeprowadzenie z nim rozmowy na temat swoich obaw. Z pewnością, jako specjalista w swoim fachu będzie umiał rozwiać dużą część z nich.

Gdy lęk wynika z mniej racjonalnych powodów najlepiej jest wytłumaczyć sobie, dlaczego jest on bezzasadny. Dobrą metodą może okazać się wypisanie na kartce pozytywów wizyt dentystycznych oraz wszystkich okoliczności, które powodują obniżanie poziomu strachu i stresu przed wizytą. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić, należy też wspomnieć, że zawsze można skorzystać z porad specjalistów takich jak psycholodzy.

Post Author: admin