Dotychczas w Polsce studia fizjoterapeutyczne składały się z 3-letnich studiów licencjackich i 2-letnich studiów magisterskich. Po 1 października 2017 roku Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty zmieniono dotychczasowy tryb studiów na 5 letnie jednolite studia magisterskie. Wykształcenie zdobyte na studiach, w ciągu 6 miesięcznej praktyki oraz zdanie PEF – Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego nie jest w tym zawodzie wystarczające. Wielu fizjoterapeutów, aby ugruntować swoją pozycję na rynku pracy decyduje się na doszkalające i rozwijające kursy.
Fizjoterapia kursy w pracy z dziećmi
1. NDT Bobath – kurs skierowany głównie do specjalistów pracujących z dziećmi z porażeniem mózgowym. Praca z dzieckiem po kursie polega na regulowaniu napięcia jego mięśni, wyzwalanie ruchów w jak największym stopniu zbliżonych do prawidłowych, prowadzenie i uczenie dziecka ruchów.
2. Metoda Vojty – aktywowanie ruchu dziecka poprzez uciskanie odpowiednich punktów na jego ciele. Dzięki tej metodzie nawet u dzieci z porażeniem mózgowym wywoływane są odruchy, które występują w prawidłowym motorycznym rozwoju.
Fizjoterapia kursy w pracy z dorosłym pacjentem
1. PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation) – czyli torowanie nerwowo-mięśniowe. W pracy z pacjentem fizjoterapeuta wykorzystuje sprawne i silne obszary jego ciała, do aktywowania pracy obszarów osłabionych. Ruchy stosowane w tej metodzie są jak najbardziej naturalne, a poprzez wielokrotne powtarzanie tworzone są nowe wzorce ruchowe. Terapia ta jest angażująca, wymagająca, a w rezultacie pracy z całym ciałem wysoce skuteczna.
2. Terapia manualna – lecząca nerwobóle, problemy ze stawami, bóle kręgosłupa. Terapeuta poprzez masaż, ucisk odpowiednich punktów na ciele pacjenta i działania w obrębie stawów dociera do ognisk bólowych przywracając sprawność i niwelując ból.
3. MTG (masaż tkanek głębokich) – na kursie fizjoterapeuci uczą się niezwykle delikatnej pracy z pacjentem, dobierając indywidualnie do nich siłę nacisku i metody pracy. Masaż tkanek głębokich wymaga od fizjoterapeuty bardzo dobrej umiejętności badania dotykiem i rozpoznawania oraz lokalizowania zmian w organizmie.
Te i wiele innych kursów oferowane są fizjoterapeutom w większości miast akademickich. Metod pracy fizjoterapeutycznej z pacjentem jest wiele, wybór zależy od tego, z jakimi pacjentami fizjoterapeuta chce pracować. Warto zastanowić się nad doszkalaniem już w trakcie studiów, ponieważ wiele ośrodków szkoleniowych proponuje studentom zniżki na prowadzone przez siebie kursy.