Sebum – co to jest i czym się charakteryzuje?

Sebum stanowi naturalną ochronę skóry. Trzeba jednak wiedzieć, że jego nadmiar może być problematyczny. Dotyczy to zwłaszcza osób o tłustej cerze. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z jego nadmiarem.

Czym jest sebum?

Sebum często określane jest również jako łój skóry. Jest to substancja, która wytwarzana jest przez gruczoły łojowe. Co ciekawe, substancja ta powstaje na całej powierzchni skóry poza dwoma miejscami. Mowa tu o wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp. Najwięcej sebum powstaje jednak na twarzy, głowie, klatce piersiowej oraz na plecach. Z kolei najmniej łoju skórnego powstaje na kolanach oraz na przedramionach. Jak wspomniano, sebum stanowi naturalną ochronę skóry. Chroni m.in. przed promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo zabezpiecza skórę przed bakteriami oraz zagrożeniami mechanicznymi, środowiskowymi oraz chemicznymi. To właśnie dzięki tej substancji skóra ma odpowiedni poziom pH. Jeśli organizm produkuje zbyt małą ilość sebum, wówczas skóra staje się matowa oraz cienka. Z drugiej strony, jego nadmiar może być problematyczny.

Co wpływa na wydzielanie się sebum?

Na wydzielanie się łoju skórnego wpływ mają takie hormony jak estrogen, progesteron, testosteron, androstendiol, dehydroepiandrosteron oraz 4-androstenedion. Poza wspomnianymi hormonami na wydzielanie się sebum wpływ ma również wiek. Produkcja substancji znacznie wzrasta w wieku nastoletnim. Często prowadzi to wówczas do problemów w trądzikiem. Następnie jego wydzielanie zaczyna maleć. U kobiet po menopauzie jego produkcja zanika całkowicie. Zdarza się jednak, że sebum wydzielane jest nadmiernie. Może być to powodem konkretnych problemów skórnych. Przede wszystkim pojawiają się problemy z tłustą cerą. Gruczoły potowe twarzy zaczynają wówczas pracować znacznie szybciej. To sprawia, że skóra zaczyna być pokryta większą ilością łoju skórnego. Zbyt duże wydzielanie się sebum to również problemy związane z trądzikiem. Dodatkowo zbyt duża produkcja łoju skórnego powoduje także szybkie przetłuszczanie się skóry na głowie. Istnieje prosty sposobów na to, aby sprawdzić, czy nie wydziela się za dużo sebum. W tym celu wystarczy umyć rano twarz letnią wodą i dokładne wysuszenie jej ręcznikiem. Po ok. pół godziny sprawdzić można, jak prezentuje się skóra. Jeśli na twarzy będą miejsca, które są dość lepkie w dotyku, to właśnie w tym miejscach wydziela się za dużo łoju skórnego. Jeśli zbyt duża ilość wydzielanego sebum staje się naprawdę problematyczna, to można temu skutecznie zapobiegać.

Jak przeciwdziałać nadmiarowi sebum?

Skuteczne zabiegi pomagające w pozbyciu się nadmiaru sebum oferują dziś salony kosmetyczne. Dobrym przykładem jest tu salon kosmetyczny Euforia, który oferuje swoim klientom i klientom m.in. zabieg przy użyciu kwasów Peel Mission. Zabieg bazuje na mono-peelingu, który znany jest jako kwas chemiczny umożliwiający właściwie oczyścić skórę twarzy oraz usunąć martwy naskórek. Co ważne, sam jest personalizowany do konkretnego klienta. Dzięki temu zabieg przy użyciu kwasów Peel Mission pozwala na skuteczne pozbycie się nadmiaru sebum.

Post Author: admin