Wielkie zmiany w rządzie? Morawiecki urządza gabinet

We wtorek rano Mateusz Morawiecki ma wygłosić w Sejmie exposé, a już dziś przedstawi prezydentowi Andrzejowi Dudzie ministrów swojego gabinetu. Według informacji „Rzeczpospolitej”, zmiany będą niewielkie. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi z kolei, że „​polityczny singiel w PiS może wprowadzić do rządu bliskich współpracowników”.

W poniedziałkowych wydaniach dzienniki spekulują, jak będzie wyglądać rząd Mateusza Morawieckiego.

„Rzeczpospolita” informuje, że skład Rady Ministrów będzie „niemal taki sam, jak ten, który działał do tej pory”. Pojawi się w nim dodatkowo Beata Szydło w roli wicepremiera. Z informacji dziennika wynika również, że nowym ministrem rozwoju zostanie Jerzy Kwieciński, a Mateusz Morawiecki zachowa nadzór nad resortem finansów.

Poważne zmiany po Nowym Roku

„Poważna strukturalna i personalna rekonstrukcja Rady Ministrów odbędzie się po Nowym Roku. Teraz PiS ograniczy się do kosmetyki” – pisze Michał Kolanko na łamach „Rzeczpospolitej”. 

Kluczowi ministrowie mają zmienić się w styczniu. Z nieoficjalnych doniesień „Rz” wynika, że nastąpi wówczas zmiana na stanowisku szefa MSZ. Witolda Waszczykowskiego prawdopodobnie zastąpi dotychczasowy szef gabinetu prezydenta – Krzysztof Szczerski. 

„Rzeczpospolita” podkreśla też, że nie jest pewne, czy posadę utrzyma szef MON Antoni Macierewicz.

Morawiecki wprowadzi do rządu bliskich współpracowników?

„Dziennik Gazeta Prawna” donosi z kolei, że „polityczny singiel w PiS może wprowadzić do rządu bliskich współpracowników”, ponieważ „ma już zaufanych ludzi w spółkach i resortach gospodarczych”. Wśród nich gazeta wymienia m.in.: prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełło, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa i podsekretarzy stanu w Ministerstwie Finansów – Teresę Czerwińską i Pawła Gruzę. 

Jak piszą na łamach „DGP” Bartłomiej Godusławski i Grzegorz Osiecki, nowy premier szykuje sobie zaplecze w kancelarii, dlatego bardzo prawdopodobna jest szybka dymisja Elżbiety Witek – szefowej gabinetu Beaty Szydło. Możliwe jest również odejście szefowej Kancelarii Premiera – Beaty Kempy. 

Według informacji „DGP”, Morawiecki rozważa również, czy stanowisko ministra rozwoju powierzyć Jerzemu Kwiecińskiemu czy Jadwidze Emilewicz – dotychczasowym wiceministrom w resorcie.

Więcej w „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *