Premier: Wszystkie propozycje mamy policzone

„Wszystkie propozycje, które przedstawiamy ludziom, mamy bardzo dokładnie policzone. Chcemy, żeby środki były zabezpieczone w budżecie” – mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość wydarzeń” w telewizji Polsat.

Morawiecki, pytany, czy zaprezentowane podczas sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy projekty nie są „szaleństwem budżetowym”, odpowiedział, że to prosta konsekwencja usprawnienia państwa i uszczelnienia systemu podatkowego. 

„My tymi środkami dzielimy się z polskimi rodzinami. Pomyśleliśmy o dzieciach, młodzieży, zadbaliśmy o rodziców, mamy” – mówił.

„Polacy mogą spać spokojnie”

Pytany o przyszłość projektów w razie pogorszenia się sytuacji gospodarczej odpowiedział, że Polska jest bardzo dobrym położeniu w kwestii budżetu m.in. przez likwidację mafii VAT-owskich. Jak podkreślił, do budżetu dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego wpłynęło dodatkowe 30 mld środków w porównaniu do poprzednich lat.

„Wszystkie propozycje, które przedstawiamy ludziom, rodzinom, mamy bardzo dokładnie policzone, ponieważ chcemy, żeby te środki były zabezpieczone w budżecie tego roku, kolejnego. Tak, żeby Polacy mogli spać spokojnie” – powiedział premier.

Koszty zapowiedzianych programów

Szef rządu, pytany dlaczego zapowiedziane przez niego na sobotniej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy nowe świadczenia społeczne adresowane są do wszystkich rodzin, a nie tylko do najuboższych, podkreślił, że wynika to z wiary, że „rodzice najlepiej będą potrafili spożytkować te środki”. „Nie chcemy różnicować, bo to działanie jest działaniem dla zabezpieczenia losu naszych dzieci, w związku z tym zostawiamy tę decyzję w rękach rodziców” – mówił Morawiecki w Polsat News.

Zapewnił, że środki na realizację obietnic są „zapewnione zarówno w tym budżecie, tego roku, jak i na kolejne lata są one bardzo dobrze policzone”. „Tutaj nie ma takich obaw, które – ze zdziwieniem widzę tutaj – opozycja totalna krytykuje”. „Myślę, że ten weekend pokazał, że my mamy konkretne propozycje, a tam jest totalna opozycja” – dodał premier.

Pytany o koszty zapowiedzianych programów szef rządu, odpowiedział: „Wyprawka to jest ok. 1,4 mld zł, szacujemy, że mała działalność gospodarcza i ulga w ZUS to ok. 500 mln zł, w przypadku podatku CIT, obniżki z 15 na 9 (proc.) to może być też ok. 500 do 600 mln zł. Program ‚Dostępność plus’ jest rozpisany na kilka budżetów, w tym budżet UE, i jest rozpisany na wiele lat, bo on dotyczy np. dostosowania budynków administracji publicznej, wind w nowo budowanych budynkach mieszkalnych po to, żeby seniorom było łatwiej (…) – na ten program wydajemy 23 mld zł”.

Z kolei na program budowy dróg lokalnych – jak zapowiedział premier – przeznaczony zostanie „fundusz co najmniej pięciomiliardowy”.

Mateusz Roszak

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *