​”Rzeczpospolita”: Nielegalne leki z gangsterskich fabryk

Sfałszowane farmaceutyki z przemytu i nielegalnej produkcji. Coraz częściej zajmują się tym rodzime gangi – pisze w środę „Rzeczpospolita”.

Sterydy, anaboliki, podrobione leki na potencję, a nawet rzekomo najnowszej generacji preparaty „leczące” nowotwory – te medykamenty trafiają na czarny rynek i coraz częściej przechwytują je funkcjonariusze służb zwalczających przestępczość. 

Funkcjonariusze przyznają, że w przemyt i nielegalną produkcję sfałszowanych farmaceutyków coraz mocnej angażują się zorganizowane gangi – czytamy w „Rz”.

Jak podaje gazeta, najbardziej spektakularny przypadek to rozbita jesienią 2016 r. pod Bydgoszczą największa na świecie nielegalna fabryka podrabianych anabolików i leków na potencję.

W gazecie wskazano, że nie ma kompleksowych statystyk dotyczących ilości nielegalnych farmaceutyków przejętych przez służby. „Szacunki mówią, że wartość rynku nielegalnych leków sięga ok. 100 mln zł rocznie. W legalnym obrocie znajduje się ok. 1-2 proc. podróbek” – mówi cytowany przez „Rzezczpospolitą” rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Paweł Trzciński.

Jednak skala „podróbek” w obrocie jest dużo większa, bo nielegalne leki z gangsterskich fabryk i przemytu są rozprowadzane głównie przez internet, do aptek nie trafiają – czytamy.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *