Historia tatuażu jest bardzo długa, sięga czasów przed naszą erą. Podczas wykopalisk archeologicznych odkrywano wytatuowane ciała np. mumii. Była to praktyka na tamte czasy powszechna i popularna w różnych kręgach kulturowych i społecznych. Znaczenie tatuażu przechodziło wiele przemian, aktualnie zdaje się, pozostały dwa motywy tego, dlaczego ludzie się tatuują. Zwykle to kwestia symbolicznego wyrażania się, podkreślenie indywidualizmu, oraz coraz powszechniejsza funkcja ozdobienia ciała.
Krok pierwszy – decyzja i przygotowanie do tatuażu
Decyzja o zrobieniu tatuażu powinna być przemyślana pod różnymi względami. Ważna jest na przykład kwestia medyczna. Potencjalna podatność na reakcje alergiczne, czy częste infekcje związane z osłabieniem układu odpornościowego, powinna być brana pod uwagę, aby dobrze móc się przygotować do tatuażu. Przestudiowanie ryzyka przed decyzją nie musi działać zniechęcająco, a raczej uświadamiając, czym jest tatuaż i jak się do niego dobrze przygotować. Dobrym kolejnym krokiem będzie wybór profesjonalnego studia tatuażu. To w studiu można uzyskać całościową wiedzę na temat tatuażu oraz tego jak praktycznie się przygotować. Zwykle kluczowe aspekty dotyczą:
- niespożywania alkoholu około 48h przed tatuażem,
- dobrego nawilżania skóry i nawadniania ciała tydzień wcześniej,
- wypoczynku, zdrowego snu przed sesją tatuowania,
- zjedzenia posiłku, zdrowego i sycącego przed sesją.
Szczegółowe instrukcje przygotowania się do sesji tatuowania można uzyskać na przykład w studio tatuaży w Warszawie.
Krok drugi – na co zwrócić uwagę podczas wyboru studia tatuażu?
Decydując się na tatuaż, konkretny wzór i styl, warto wybrać się ze wstępną koncepcją do profesjonalnego studia tatuażu. W dobie Internetu i powszechnego udostępniania subiektywnych ocen wykonanych usług na portalach społecznych można zapoznać się z opiniami danego studia. Po dokonaniu wyboru warto wziąć pod uwagę, czy:
- studio tatuażu posiada aktualne zaświadczenie z inspekcji urządzeń do sterylizacji sprzętu.
Przed sesją warto zaś zwrócić uwagę na to, czy:
- tatuażysta używa rękawiczek jednorazowych,
- używane igły są jednorazowe, wyciągnięte z jałowego opakowania.
Jeśli, któraś z wymienionych powyżej rzeczy nie jest przestrzegana, nie warto narażać się na ryzyko chorób i powikłań. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Istnieje w centrum Warszawy studio tatuażu Jah Love Tattoo, którego priorytetem jest zapewnienie jak najbardziej możliwej sterylności i bezpieczeństwa dla klienta.
Krok trzeci – pielęgnacja wykonanego tatuażu
Proces gojenia się tatuażu trwa nawet do kilku tygodni. Nic dziwnego, wykonanie go wymaga przerwania skóry i wprowadzenia pod nią tuszu. Regeneracja wrażliwej tkanki wymaga czasu. Trzeba wspomóc ten proces. W studio tatuażu w Warszawie Jah Love Tattoo otrzyma się pełną instrukcję dbania o świeży tatuaż oparty o 16-letnie doświadczenie. Do pielęgnacji tatuażu nie potrzeba wiele, jest to woda, mydło, papierowy ręcznik i skuteczna maść do pielęgnacji skóry suchej i podatnej na podrażnienia, którą bez problemu można zakupić w aptece. Na noc i pod okrycia wierzchnie należy stosować opatrunek z folii przez pierwsze pięć dób. Dzięki temu uniknie się obtarć, wysuszenia i podrażnienia nadwrażliwego fragmentu wytatuowanej skóry. Podczas gojenia obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z sauny i solarium, nie należy narażać się na nadmierny wysiłek fizyczny, oraz drapać wytatuowanej skóry.
Tatuaż jest zwykle na całe życie, tak samo pielęgnacja jego powinna trwać całe życie. To może zapewnić świetny wygląd tatuażu jak najdłużej.