5 powodów dla których warto odwiedzić Sankt Petersburg

Sankt Petersburg, dawniej występujący także pod nazwą Piotrogród i Leningrad. Rosyjskie miasto położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską. W latach 1712-1918 stanowiło stolicę Imperium Rosyjskiego. Obecnie jest zaraz po Moskwie, największym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i naukowym w Rosji, a pod względem turystycznym liczba jego odwiedzin znacznie przewyższa stolicę. Został ponadto 8 najbardziej atrakcyjnym  miastem świata, ogłoszonym przez UNESCO. Nic więc dziwnego, że wycieczka do Sankt Petersburga powinna obowiązkowo znaleźć się w planie każdego miłośnika podróży, nie bez powodu też miasto te cieszy się ogromną popularnością na świecie. Mimo, że cała organizacja podróży może okazać się kłopotliwa, ze względu na konieczność ubiegania się o wizę, to z pewnością zrekompensuje to przepiękny obraz miasta, bogaty w liczne muzea, katedry, uniwersytety i ośrodki badawcze. Jednym słowem: nikt nie będzie się nudził.

Sankt Petersburg- wycieczka, co warto zobaczyć będąc w mieście

Wyjazd do Sankt Petersburga warto dokładnie zaplanować, aby późniejsze poruszanie się po mieście nie stanowiło większego problemu i aby nie spotkać się z nieplanowanymi, nieprzyjemnymi niespodziankami. Jakie są obowiązkowe atrakcje tego miasta, których nie sposób przegapić?

1.  Sankt Petersburg, czyli stolica Rosyjskiego Baletu. Balet Petersburski powstał w XVIII wieku, dlatego też niezwykle ważne i szanowane są w mieście teatry. Najlepszy z nich to Teatr Maryjski,który poza baletem oferuje opery i przedstawienia teatralne,  Tovstonogov oraz Lensovieta. Bilety na przedstawienia najlepiej jest rezerwować internetowo.

2. Państwowe Muzeum Ermitażu i Pałac Zimowy. Dla osób pasjonujących się historią sztuki to punkt obowiązkowy. Pałac został przemieniony w galerię sztuki przez cesarzową Katarzynę II. Głównym budynkiem Ermitażu jest barokowy Pałac Zimowy. Znajdujące się tam dzieła zachwycają swoją różnorodnością, nie pozwalając ani na chwilę znudzenia. Kolekcja zawiera dzieła Rembrandta, van Dycka i Rubensa czy Tycjana i Picassa.

3.Pałac i Ogród Peterhof. Dokładniej zespół pałacowo-ogrodowy, założony przez cara Piotra I.  Idealne miejsce na odpoczynek i spacer w słoneczną pogodę po ogrodach bogatych w liczne fontanny, stawy i pomniki oraz piękną roślinność. Cały obiekt zajmuje około 1000 hektarów, w jego skład wchodzą liczne budowle, ogrody, a także Wielka Kaskada- jeden z najsłynniejszym systemów fontann.

4. Central Naval Museum. Jedno z pierwszych muzeów w Rosji, a także jedno z większych muzeów morskich na świecie. W sam raz dla fanów Rosyjskiej Marynarki Wojennej. Zawiera ogromną ilość artefaktów, planów i modeli pierwszych rosyjskich okrętów i wynalazków.

5. Sobór św. Izaaka. Jest największą prawosławną świątynią w Petersburgu, z jej kopuły można podziwiać panoramę miasta. Wybudowana w połowie XIX wieku jest dziś z pewnością jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli tego miasta.

 

Post Author: admin