Kakie okna wybrać – rodzaje okien

Zanim zaczniemy kupować okna do naszego domu lub mieszkania, w pierwszej kolejności z pewnością zadamy sobie pytanie – jakie okna wybrać? Materiały, z których wykonane są najpopularniejsze rodzaje okien to drewno i plastik. Ale przy ich wyborze jednak nie to jest najważniejsze. Należy dokładnie sprecyzować, czy mają być one ciche, sztywne, szczelne, energooszczędne, a może te o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa.

Okna ciche posiadają odpowiedniego rodzaju izolacyjność akustyczną, która powinna tłumić hałasy z otoczenia w zakresie 25-40 dB. Największą rolę w tym przypadku odgrywają szyby, które powinny być odpowiedniego rodzaju i grubości, a także uszczelki. Zazwyczaj zestawy szybowe posiadają izolacyjność akustyczną na poziomie 32 dB, jednak w oknach znajdujących się przy ulicy powinna być ona zdecydowanie wyższa.

Okna sztywne, jeśli są wykonane z drewna to na ich sztywność wpływa przede wszystkim gatunek tego materiału. Najpopularniejszym drzewem wybieranym do produkcji tego typu okien jest sosna, ponieważ jej drewno jest ciężkie i tym samym posiada dobre parametry wytrzymałościowe. Spośród drzew iglastych najlepszym gatunkiem jest modrzew. Na sztywność okien plastikowych wpływ ma budowa profili i zastosowane wzmocnienia.
Okna szczelne charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Na ich szczelność wpływają zamontowane w oknie okucia i uszczelki.

Okna energooszczędne. Najważniejszym ich elementem jest izolacyjność termiczna, której maksymalna wartość współczynnika U wynosi 1,8 W/(m²·K) dla okien w strefie klimatycznej I, II i III i 1,7 W/(m²·K) w strefie IV i V. O energooszczędności całego decydują parametry osadzenia szyby w ramie oraz same szyby, z których największą popularnością cieszą się termoizolacyjne.

Okna bezpieczne to nic innego jak okna odporne na włamanie. Posiadają okucia, które w znacznym stopniu utrudniają potencjalnemu włamywaczowi ich wyważenie. Poza tym tego typu okna powinny posiadać także klamki antywłamaniowe, czyli zamykane na klucz i zabezpieczone odpowiednimi wkładkami. Okna bezpieczne muszą być również oszklone bardzo mocnymi szybami.

Post Author: admin