Szef MSZ mówił w Luksemburgu o wraku Tu-154M

„Podczas spotkania z unijnymi ministrami spraw zagranicznych przypomniałem o oczekiwaniu Polski na zwrot wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem” – powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Jednym z tematów dyskusji ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu unijnej Rady ds. Zagranicznych był stan relacji UE z Rosją oraz sytuacja w tym kraju po marcowych wyborach prezydenckich.

Jak relacjonował na briefingu prasowym szef polskiej dyplomacji, podczas posiedzenia przypomniał o tym, że „Polska oczekuje ciągle zwrotu wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r.”.

„Zginął prezydent, elita polskiego narodu i – zgodnie z prawem międzynarodowym – mamy prawo oczekiwać zwrotu samego wraku, a także czarnych skrzynek – jest to konieczne do prowadzenia śledztwa, które się toczy” – podkreślił.

Pytany o reakcję unijnych ministrów spraw zagranicznych na jego słowa, Czaputowicz odpowiedział, że „nie było dyskusji na ten temat”. „Na pewno zostało to odczytane, będzie to w protokole. Ważne państwo UE przedstawiło swój punkt widzenia na temat polityki wobec Rosji” – dodał.

Według szefa MSZ, przekonanie o potrzebie jedności i integracji polityki unijnej wobec Moskwy było widoczne w wystąpieniach przedstawicieli większości państw członkowskich.

„W moim wystąpieniu też zwracałem uwagę na konieczność umocnienia systemu sankcyjnego i tutaj jest pewna zgoda, że te sankcje, które zostały wprowadzone, odgrywają pozytywną rolę. (…) Jest świadomość istnienia zagrożenia ze strony polityki rosyjskiej dla UE” – mówił minister.

Marceli Sommer, Krzysztof Strzępka

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *