Izrael: Policja chce zarzutów korupcji dla Benjamina Netanjahu

​Po dwuletnim dochodzeniu izraelska policja zarekomendowała we wtorek prokuratorowi generalnemu postawienie zarzutów korupcji premierowi Benjaminowi Netanjahu w związku z dwiema sprawami. Szef rządu nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Agencja AP podkreśla, że zalecenia policji nie zagrażają bezpośrednio pełnieniu przez Netanjahu funkcji premiera, jednak są „poważnie zawstydzające” i mogą podsycać głosy wzywające szefa rządu do dymisji.

Minister sprawiedliwości Ajelet Szaked potwierdziła, że nawet w przypadku postawienia premiera w stan oskarżenia nie będzie on musiał podawać się do dymisji.

Szef rządu izraelskiego był dotąd przesłuchiwany w dwóch dochodzeniach. Policja podejrzewa go o udział w praktykach korupcyjnych, oszustwo i naruszenie zaufania. Jedno dochodzenie dotyczy doniesień, że Netanjahu przyjął luksusowe prezenty od swoich zwolenników, w tym od australijskiego miliardera Jamesa Packera oraz hollywoodzkiego producenta Arnona Milchana. Drugie dochodzenie ma dotyczyć prowadzonych potajemnie rozmów Netanjahu z wydawcą jednej z największych izraelskich gazet; premier miał zażądać przedstawiania go w korzystnym świetle, a w zamian miał użyć swych wpływów, by ograniczyć działalność darmowego i przychylnego mu dziennika.

Netanjahu odrzuca te oskarżenia i nazywa je „polowaniem na czarownice” zorganizowanym przez wrogie mu media.

Śledczy pod presją

W ubiegłym tygodniu szef izraelskiej policji Roni Alszeich podczas narady na wysokim szczeblu powiedział, że „wpływowe osoby” wynajęły ludzi, żeby – jak to ujął – „powęszyli wokół” śledczych badających sprawę Netanjahu. Jednocześnie kanał drugi izraelskiej telewizji i portal Ynet, dziennika „Jedijot Achronot”, podały, że policja stworzyła zespół śledczych, których zadaniem jest znalezienie błędów i – jak to określono – „dziur” w sprawach przeciwko premierowi.

Teraz prokurator generalny przeanalizuje przedstawione mu przez policję wnioski i zadecyduje, czy postawić premierowi zarzuty.

Premier uspokaja

W środę Netanjahu zamieścił na Facebooku post, w którym ponownie odpierał oskarżenia. Jednocześnie przewidział, że śledczy wydadzą zalecenia w sprawie zarzutów przeciwko niemu, jednak jego zdaniem prokuratura ostatecznie je odrzuci.

„Chcę was uspokoić: nic nie będzie, ponieważ znam prawdę” – oświadczył szef izraelskiego rządu. „Będą rekomendacje, pojawią się również hasła: ‚Bibi jest winny, dopóki nie zostanie udowodnione, że jest inaczej’, a także będą niewłaściwe naciski. Ale jestem pewien, że ostatecznie władze prawne dojdą do jednego wniosku, do prostej prawdy: nic tam nie ma” – podkreślił. 

Wieczorne wystąpienie Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył we wtorek w transmitowanym w telewizji przemówieniu, że jest niewinny, a rekomendacje policji, by postawić mu zarzuty korupcji – bezpodstawne. Zapewnił, że nadal będzie „sumiennie i odpowiedzialnie” rządził Izraelem.

„Rekomendacje te – mówił Netanjahu – nie mają w państwie demokratycznym żadnej wartości prawnej”. Zapowiedział, że „skończą się na niczym”.

W transmitowanym na cały kraj przemówieniu premier zaprzeczył, by przyjmował w zamian za przysługi luksusowe prezenty od hollywoodzkiego producenta Arnona Milchana. Podkreślił, że jego długa kariera polityczna służy wyłącznie „dobru narodu”, i kolejny raz zarzucił policji, że bierze udział w wymierzonym w niego polowaniu na czarownice.

Netanjahu ponadto zapewnił, że pozostanie na stanowisku i będzie walczył o kolejną kadencję.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *