Boom turystyczny w Słowenii: Ojczyzna Melanii Trump rozchwytywana

Rodzinny kraj pierwszej damy USA – Słowenia – przewiduje, że jego dochody z zagranicznej turystyki przyjazdowej wzrosną w tym roku o ok. 9 proc. i co najmniej o 5 proc. w kolejnym. Słowenia zawdzięcza turystyczny boom również popularności Melanii Trump.

Te optymistyczne dane na temat turystyki przedstawił we wtorek na konferencji prasowej słoweński minister rozwoju gospodarczego Zdravko Poczivalszek. Zwrócił uwagę, że rok 2017 będzie czwartym z rzędu rekordowym rokiem dla słoweńskiej turystyki. W zeszłym roku na turystach zagranicznych kraj ten zarobił 2,3 mld euro. 

Szefowa Słoweńskiej Organizacji Turystycznej Maja Pak powiedziała na tej samej konferencji prasowej, że obserwuje się duże zainteresowanie zagranicznych dziennikarzy Słowenią jako krajem, w którym urodziła się Melania Trump. Turystyczny boom to także zasługa tego, że Słowenię promuje się jako „atrakcyjny, zielony kraj” – dodała. Lasy pokrywają ok. 60 proc. powierzchni Słowenii, są też w tym kraju kurorty nad Adriatykiem, a także kurorty górskie.

Prywatyzacja hoteli

Poczivalszek poinformował, że planowane jest sprywatyzowanie wszystkich obiektów infrastruktury turystycznej, co powinno przyczynić się do jeszcze lepszych wyników tej branży. Obecnie ok. 40 proc. hoteli w Słowenii należy do państwa.

Z danych słoweńskiego urzędu statystycznego wynika, że w pierwszych 10 miesiącach br. liczba zagranicznych turystów w Słowenii wzrosła o prawie 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. A w pierwszych trzech kwartałach br. (późniejszych danych jeszcze nie ma) liczba turystów z USA w tym kraju wzrosła o 23,4 proc.

Kim jest Melania Trump?

Melania Trump urodziła się w południowej Słowenii. Mając 16 lat rozpoczęła karierę modelki. W wieku 26 lat przeniosła się do Nowego Jorku. Zna angielski, francuski, włoski i niemiecki. Jako modelka pojawiła się w wielu kampaniach reklamowych oraz współpracowała ze znanymi projektantami i fotografami. Pojawiała się wielokrotnie na okładkach magazynów, wystąpiła w wielu reklamach oraz programach telewizyjnych.

Donalda Trumpa poznała w styczniu 1998 roku podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody i niedługo później zostali parą. Zaręczyli się w 2004 roku, a ślub wzięli 22 stycznia 2005 roku. Wesele odbyło się w znanej posiadłości Trumpa w Mar-a-Lago na Florydzie. Dla Trumpa było to trzecie małżeństwo, dla Melanii pierwsze. W marcu 2006 roku urodził się ich syn Barron William Trump.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *